To już dziewięć lat, od kiedy Wertep wędruje i zaraża teatralną magia mieszkańców południowych krańców naszego województwa, z okolic Puszczy Białowieskiej. Ten rok będzie wyjątkowy, nie tylko ze względu na starannie dobrany repertuar, ale też dlatego, że po raz pierwszy festiwal potrwa nie dwa, a trzy weekendy: w dniach 28-30 lipca oraz 3-6 i 12-13 sierpnia 2017.

W Narwi w tym roku Wertep zawita już w sobotę 29 lipca. Jak podkreśla Dariusz Skibiński, organizator i pomysłodawca Wertepu, tegoroczny program jest jak co roku skierowany do najmłodszej publiczności, ale dużo w nim też propozycji dla widza bardziej wyrobionego teatralnie.

Wszystkie przedstawienia przez zaproszeniem do nas widzieliśmy wcześniej na innych festiwalach, pokazach. Ale i program mogliśmy przemyśleć, dzięki otrzymywaniu trzyletniej dotacji z Ministerstwa Kultury. To na przykład dzięki temu będziemy gościć Deborah Hunt, wcześniej mogliśmy zabukować petersburską grupę Mr Pejo, który do nas przyjedzie ze swoim wyjątkowym spektaklem „Mignone” granym w pierwszym, najlepszym składzie – podkreśla Dariusz Skibiński.

29.07 (sobota) Narew

Miejsce: przystań kajakowa nad rzeką Narew

15:00 „Historia Czerwonego Kapturka (wertepfestival.pl/project/teatr-barnaby-historia-czerwonego-kapturka-pl/)” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)
Wszystkim znana historia małej dziewczynki, której udaje się pokonać złego wilka. Jeden aktor i wiele lalek i pacynek, które wyglądają jakby z zaczarowanej budki i zapraszają do wspólnej przygody. Przewrotne piosenki, zawrotna akcja oraz wspaniała muzyka sprawiają, że dzieci i dorośli bawią się świetnie.
Czy wiemy, jakie przygody spotkają Czerwonego Kapturka? Czy będzie tak jak zawsze? Zdecydowanie będzie inaczej – skocznie, muzycznie i do śmiechu.

15:30 „Impresje z baniek mydlanych (wertepfestival.pl/project/sztuka-tworzenia-impresje-z-baniek-mydlanych-pl-2/)” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)
Działania Sztuki Tworzenia powtarzane będą kilka razy w ciągu dnia.
Duet cyrkowców i animatorów kultury. Tworzą bańki, warsztaty żonglerki, które wciągają w interakcje wielopokoleniową widownię. Gigantyczne i maleńkie, pachnące i kolorowe bańki puszczają ze specjalnej siatki. Dużo zabawy i śmiechu. Pokazy, warsztaty żonglerki i tworzenia baniek pojawią się kilkakrotnie każdego dnia podczas Wertepu, po każdym spektaklu.
www.sztukatworzenia.com/

16:00 „Futerko z obłoków (wertepfestival.pl/project/a3teatr-futerko-z-oblokow-pl/)”  A3Teatr / PL – spektakl familijny (45 min., plener)
W ostatnie cieple jesienne dni las i jego mieszkańcy przygotowują się do zimy. Osiołek też chce zrobić sobie futerko, tylko nie z futra leśnego zwierzątka, ale z czegoś specjalnego, żeby nikt nie mógł go poznać i nie był on w czyjejś „skórze”. Prosi swojego przyjaciela Prosiaczka o pomoc. Nie wiedząc ile przygód na nich czeka, wyruszają na poszukiwania. Spektakl grany lalkami i w żywym planie uczy dużych i małych, że nieważne jak wyglądasz, ważne co masz w środku.

17:00 „Taka Pchła (wertepfestival.pl/project/teatr-malutki-taka-pchla-pl/)” Teatr Malutki / PL – spektakl familijny (50 min., plener)
„Taka Pchła” to spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Jego akcja rozgrywa się w kuchni a poszczególne sceny są ilustrowane przy pomocy przedmiotów kuchennych, które stają się bohaterami opowieści i rekwizytami. Spektakl pobudza wyobraźnię dzieci, sugerując, że przy wnikliwym spojrzeniu i odrobinie wyobraźni z przedmiotów codziennego użytku można stworzyć bohaterów różnych opowieści. „Taka Pchła” jest spektaklem przepełnionym dowcipem i radosną zabawą teatralną. Adresowany jest do najmłodszych widzów, choć w zasadzie widzowie w każdym wieku bawią się na nim znakomicie.

18:00 „Tymoteusz wśród ptaków (wertepfestival.pl/project/teatr-barnaby-tymoteusz-wsrod-ptakow-pl/)” Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)
Miś Tymoteusz z Rymcimcimowa jest jeszcze malutkim zwierzakiem, ale pomimo młodego wieku może pochwalić się mnóstwem przygód. Tym razem Tymek znajduje w lesie porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć. Tacie Tymoteusza bardzo się to nie podoba, ponieważ to nie zadanie dla misia. Tymoteusz nie daje za wygraną i stawia na swoim. Co dalej stanie się z jajeczkiem? Może wpadnie w ręce zgłodniałego lisa? A może się coś z niego wykluje? Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba koniecznie zobaczyć przedstawienie!

19:00 „Scaena (wertepfestival.pl/project/le-cirque-jafarson-scaena-fr/)” Le Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)
Trójka tancerzy-akrobatów, trzy osobowości, trzy choreografie, jeden performance, ale za każdym razem inny.
Artyści zawsze wplatają w choreografię elementy nowego otoczenia, w którym prezentują show. Ta formuła powstała z pragnienia twórców, by powrócić do formy dostępnego, czystego i wszechstronnego widowiska wrażliwego na miejsce. Spodziewajmy się spontanicznej akcji, dynamicznych akrobacji oraz spektaklu realizowanego w miejscach publicznych, który przekształca pustą przestrzeń w unikalną scenografię.

19:30 „Monsieur Charlie (wertepfestival.pl/project/teatr-hom-monsieur-charlie-pl/)” Teatr HOM / PL (50 min., plener)
„Monsieur Charlie” to utrzymana w konwencji kina niemego humoreska pantomimiczna, nawiązująca do twórczości filmowej Charliego Chaplina: uparta godność ubogiego obdartusa w wyświechtanym fraku i dziurawych butach, w konfrontacji z płochością kobiet i brutalnością mężczyzn. Charlie przy dźwiękach fortepianu tapera wciąga widza na kilka chwil, do tego prawie zapomnianego czarno białego, niemego świata.

20:30 „Komedianci (wertepfestival.pl/project/teatr-mimo-komedianci-pl/)” Teatr Mimo / PL (60 min., plener)
Widzowie mają okazję powrócić do czasów, w których grupy artystów prezentowały swoje spektakle na ulicach i placach miejskich. Spektakl „Komedianci” jest bezpośrednim nawiązaniem do formy przedstawień jakie miały miejsce przed laty.
Opowiada historię grupy ulicznych artystów, którzy od dawna nie mieli możliwości prezentowania swych umiejętności. Podróżują jedynie z miejsca na miejsce wozem, w którym mieszkają. Pewnego dnia całkiem niespodziewanie pojawiają się widzowie, zaczyna się spektakl. Spektakl, w którym rzeczywistość sceniczna miesza się z ich osobistymi relacjami tworząc zaskakujące sytuacje.
Przedstawienie, w czasie którego na oczach widzów ożywają dawne pasje i dawne miłości. Czy spektakl musi się skończyć? I co tak naprawdę jest prawdziwą rzeczywistością oglądanych artystów?
W spektakl „Komedianci” zostały wplecione odtworzone sceny z legendarnego filmu „Enfants du Paradis” Marcela Carné z 1945 roku. Będzie więc można zobaczyć rodzaj pantomimy, który bardzo rzadko jeśli w ogóle ogląda się na świecie.

 

wertep poster

 

 wertep program