wenders baner

SÓL ZIEMI

reż. Wim Wenders i Juliano Salgado; Brazylia, Francja, Włochy 2014,
czas: 110'

o filmie:

Film portretuje życie i twórczość wielkiego artysty i humanisty naszych czasów, /Sebastião/ Salgado – jednego z najlepszych fotografów świata. W jego portfolio znajdziemy zdjęcia zarówno piękne, wzruszające, jak i ciężkie, smutne, tragiczne. Odcisnął nimi piętno nie tylko na współczesnej fotografii, ale także na sposobie postrzegania otaczającego nas świata.

o bohaterze Sebastião Salgado:

z wykształcenia ekonomista, podróżował po świecie przez 40 lat, dokumentując historię ludzkości w okresie dramatycznych zmian. Zamiast statystyk i wykresów używał aparatu fotograficznego, a jego celem była refleksja nad przyczynami społecznej niesprawiedliwości. Był świadkiem konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych migracji. W ostatnim projekcie fotograficznym odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania piękna natury nietkniętej przez cywilizację.

o reżyserze: Wim Wenders

prezydent Europejskiej Akademii Filmowej. Jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina autorskiego, laureat Złotej Palmy w Cannes za Paryż, Teksas i weneckiego Złotego Lwa za Stan rzeczy. Słynie z poetyckiego, melancholijnego stylu, który doskonale sprawdza się zarówno w fabułach (Niebo nad Berlinem, Lisbon Story), jak i w filmach dokumentalnych, takich jak Sól Ziemi.

wenders plakat

film otrzymał nagrody:

  • 2015 – nominacja do Oskara za najlepszy film dokumentalny
  • Festiwal Dwa Brzegi 2015 – najlepszy film dokumentalny
  • Docs Against Gravity 2015 – nagroda publiczności
  • César 2015 – najlepszy film dokumentalny,
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tromsø 2014 – nagroda publiczności;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy San Sebastián 2014 – nagroda publiczności
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2014 – nagroda specjalna jury, nagroda jury ekumenicznego

o projekcji:

Białowieski Park Narodowy we współpracy z Hajnowskim Domem Kultury i Docs Against Gravity przygotował seans filmu, który pokazuje i tłumaczy rzeczywistość nie tylko wokół nas, ale także w krajach odległych tak geograficznie, jak i kulturowo. Po obejrzeniu filmu „Sól Ziemi”, młodzi ludzie będą mieć szansę skonfrontowania się z trudnymi i ważnymi pytaniami dotyczącymi otaczającego nas świata

Zdjęcia i opowieści Salgado rodzą pytania, na które nie usłyszymy prostych odpowiedzi, dlatego warto jest chwilę o tym porozmawiać z uczniami na lekcjach WOS’u, historii, geografii, polskiego. Wątki do dyskusji po projekcji filmowej: pierwotna przyroda, dzika natura, ofiary wojen i uchodźcy, wojna, cierpienie, relacje ojca z synem, odpowiedzialność.

11 grudnia 2017 r. godz. 10:00

Hajnowski Dom Kultury

wstęp wolny

Na seans filmowy obowiązuje potwierdzenie rezerwacji wejściówek.

Zapisy do 8 grudnia 2017 r. lub wcześniej do wyczerpania miejsc
mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefonicznie: 85 682 32 03 Hajnowski Dom Kultury, 603 661 288 Ewa Moroz-Keczyńska