15 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyła się konferencja, podczas której ogłoszone zostały wyniki konkursu agroturystycznego "Zielone Lato 2009". Uczestników konferencji powitał członek zarządu województwa Mieczysław Baszko.

W tym roku w gronie laureatów znalazło się gospodarstwo agroturystyczne „Zacisze u Anny” Państwa Anny i Wiesława Czerniakiewicz, znajdujące się w Hajdukowszczyźnie, które zajęło II miejsce w konkursie. Na ogłoszeniu wyników konkursu obecny był Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski, który wręczył laureatom pamiątkową statuetkę oraz dyplom za promocję Gminy Narew.

Konkurs agroturystyczny "Zielone lato" 

Konkurs "Zielone Lato" organizowany jest od czternastu lat. Od kilku edycji przedsięwzięcie to prowadzi Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i pomocy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Głównym celem konkursu jest promocja gospodarstw agroturystycznych, pobudzanie wśród mieszkańców wsi przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy oraz promowanie piękna naszej ojczyzny. W efekcie co roku przybywa kwater o wysokim standardzie, oferujących szeroki asortyment usług. Konkurs niezmiennie cieszy się dużą popularnością ze strony usługdawców, co jest gwarantem rozwoju turystyki w naszym regionie. W tej chwili na obszarze województwa podlaskie funkcjonuje około 800 gospodarstw agroturystycznych. Co roku przybywa kilkanaście nowych ofert.

Nagrodzone gospodarstwa

  • I miejsce – „Kasztelan Wiski” Bożena i Zenon Ościsłowscy, Wizna, gmina Wizna
  • II miejsce „Zacisze u Anny” Anna Czerniakiewicz, Hajdukowszczyzna , gmina Narew
  • III miejsce ,,Tatarska Jurta” Dżenneta Bogdanowicz, Kruszyniany, gm. Krynki
  • Przyznano również 3 wyróżnienia

Konkurs agroturystyczny "Zielone lato"

Kwatera agroturystyczna „Zacisze u Anny” położona jest w cichej, malowniczej i mniej znanej miejscowości położonej na skraju Puszczy Białowieskiej w pobliżu rzeki Narew. Baza noclegowa to 2 pokoje czteroosobowe z łazienką na górnej kondygnacji oraz salon z kominkiem, pełniący również rolę jadalni, aneksem kuchennym i łazienką na parterze budynku. Pokoje urządzone są funkcjonalnie i estetycznie. Natomiast cała kwatera utrzymana jest w stylu wiejskim z elementami myśliwskimi (gospodarz jest myśliwym). Istnieje możliwość obejrzenia prywatnych zbiorów rękodzieła ludowego. Gospodarze zapewniają gościom warunki do przygotowywania posiłków we własnym zakresie w dobrze wyposażonej kuchni. Goście często korzystają z posiłków przygotowywanych przez gospodynię. Dominuje tutaj kuchnia regionalna, a także dania z dziczyzny – na specjalną prośbę gości. Dużą atrakcją w gospodarstwie jest staw rybny, więc można w ciszy i spokoju powędrować, a złowioną rybę przyrządzić osobiście lub poprosić gospodynię. Wkrótce nad brzegiem stawu zostanie oddany do dyspozycji gości 3 pokojowy domek z salą kominkową, zapleczem kuchennym i sauną oraz duża wiata do grillowania i biesiadowania. Do dyspozycji gości jest również malowniczy taras z widokiem na całą posesję, huśtawka, hamak, oczko wodne z mostkiem oraz plac zabaw dla dzieci z piaskownicą i zjeżdżalnią .

Konkurs agroturystyczny "Zielone lato" 

W pobliżu domu rozciąga się odmłodzony sad ze starymi odmianami drzew owocowych oraz ogród warzywny. Na posesji znajduje się boisko do piłki siatkowej i jest wydzielone miejsce ogniskowe. Gospodarze są bardzo mili i gościnni co potwierdzają liczne wpisy do Księgi Pamiątkowej gości z Polski i z zagranicy. Zapewniają też bardzo atrakcyjny i aktywny wypoczynek wypożyczają na miejscu rowery swoim gościom, a okolice Hajdukowszczyzny obfitują w bogactwo runa leśnego (grzyby, jagody, maliny) i leśnej zwierzyny, która często sama zagląda do gospodarstwa.

Konkurs agroturystyczny "Zielone lato" 

Zapraszamy do gospodarstwa „Zacisze u Anny”
Więcej informacji na www.zaciszeuanny.narew.gmina.pl

 

Na podstawie portalu Wrota Podlasia