Zespół ludowy Tyniewiczanki został założony w lutym 1980 roku w Tyniewiczach Dużych. Założycielem, pierwszym kierownikiem i akompaniatorem zespołu był Pan Mikołaj Sylwestruk. Następnie kierownictwo nad zespołem objął Pan Jan Dudzicz, a później Pani Walentyna Frankowska. Swój pierwszy występ zespół miał podczas dożynek gminnych w Narwi w 1981 roku.

Zespół Tyniewiczanki z Tyniewicz Dużych

Nazwę Tyniewiczanki zespół otrzymał 23 listopada 1985 roku, a rodzicami chrzestnymi zespołu byli Pani Barbara Pacholska oraz Pan Wiesław Pietuch. Zespół występował nie tylko na rodzimym podwórku Gminy Narew, ale również brał udział w imprezach rangi powiatowej oraz wojewódzkiej. Był między innymi wielokrotnym uczestnikiem festiwalu piosenki białoruskiej, a także wojewódzkich przeglądów scenek obrzedowych. Tyniewiczanki śpiewały również za naszą wschodnią granicą w Republice Białoruś.

Zespół Tyniewiczanki z Tyniewicz Dużych 

Obecnie zespół już nie istnieje.

Piosenki z albumu wydanego przez zespół Tyniewiczanki

1. Tyniewiczanki – Dzie by ty nie pasialiusia
2. Tyniewiczanki – Ciacze za hajam reczka
3. Tyniewiczanki – Ruszyw pojizd
4. Tyniewiczanki – Skryło sołneczko za liesom