Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

      W związku z zaleceniami Rządu RP nie mogliśmy, jak co roku, zorganizować uroczystości patriotycznych w szerokim wymiarze, jak zawsze to czyniliśmy. Ze względu na sytuację związaną z pandemią, obchodziliśmy je nieco inaczej niż w latach ubiegłych, skromniej, w nielicznym gronie, ale równie wzniośle.

      Uroczystość w Narwi rozpoczęła masz święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Bpa i M., celebrowana przez ks. Marka Laszuka. Po mszy przed grobem Żołnierza z II Wojny Światowej, pomodlono się za poległych żołnierzy i w intencji  naszej Ojczyzny. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przedstawiciele władz gminnych, samorządowych, kościelnych, służb mundurowych oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze.

      Następnie wszyscy przeszli pod pomnik poświęcony 100-leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ufundowany przez Mieszkańców Gminy Narew w 2018 r., gdzie nastąpiło uroczyste złożenie wieńców.

     Kolejnym punktem uroczystości było upamiętnienie poległych pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych z 1863 r.

     Obchody zakończyły się pod tablicą pamiątkową prawosławnego arcybiskupa polowego Wojska Polskiego gen. dyw. Mirona Chodakowskiego. Odmówiono tu modlitwę za poległych i tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

     Wójt Gminy Narew podziękował wszystkim mieszkańcom za przybycie i udział w uroczystości.


 GALERIA ZDJĘĆ