W dniu 21 października 2009 roku w Hotelu Branicki w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Europejska Gmina, Europejskie Miasto 2009, organizowanego przez Gazetę Prawną.

Ranking Gazety Prawnej wskazuje, które samorządy w Polsce mogą poszczycić się największymi osiągnięciami w pozyskiwaniu środków unijnych. Brane są pod uwagę wszystkie programy pomocowe, których beneficjentami są zarówno władze samorządowe, jak i przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne. Ranking obejmuje zarówno „stare”, jak i „nowe” środki (z unijnego budżetu 2007 – 2013). Podstawą do oceny jest wartość przyznanej pomocy z UE, liczba realizowanych projektów oraz liczba mieszkańców według GUS.

W rankingu Europejska Gmina 2009 Gmina Narew zajęła 11 miejsce w województwie podlaskim. Podczas ogłoszenia wyników w Białymstoku wyróżnienie dla Gminy Narew odebrał Wójt Gminy Jakub Sadowski.

europejska gmina 2009