W dniu 4 października 2013 roku odbyło się sprzątanie starego cmentarza żydowskiego w Narwi. Inicjatorem akcji był Narwiański Ośrodek Kultury.

Akcja sprzątania cmentarza

Cmentarz żydowski w Narwi położony jest około kilometra od miejscowości, na skraju lasu i zajmuje powierzchnię około 0,4 hektara, przed II wojną światową był to 1 hektar. Nekropolia powstała w końcu XIX wieku. Granice cmentarza są oznaczone betonowymi słupkami. Obecnie widocznych jest jedynie kilkanaście nagrobków, z których najstarsze datowane są na koniec XIX wieku. Po zakończeniu wojny pomnikami z cmentarza wybrukowano część narwiańskiego rynku, potem przeniesiono je jednak z powrotem na kirkut.

Akcja sprzątania cmentarza 

Do akcji sprzątania włączyli się harcerze, uczniowie Gimnazjum w Narwi im. Abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego wraz z opiekunami - Panią Olgą Hewą, ks. Bogumiłem Kornilukiem, Panią Edytą Pokorską oraz mieszkańcy naszej gminy. Piękna pogoda, zapał i mnóstwo rąk do pracy – to wszystko dało efekty. Stary, zaniedbany, zarośnięty cmentarz stał się pięknym, dostojnym i przede wszystkim dostępnym dla odwiedzających miejscem pamięci.

Akcja sprzątania cmentarza 

Wszystkim, którzy chętnie przyłączyli się do akcji sprzątania cmentarza jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Niech to miejsce zawsze przypomina o swoim znaczeniu w historii Narwi. Mamy nadzieję, że Ci, którzy tu leżą, nigdy nie zostaną zapomniani.

Akcja sprzątania cmentarza 

8 października 2013 roku harcerze ze szkoły pod opieką ks. Bogumiła Korniluka i Pana Mirosława Chilimoniuka wraz z pracownikami Narwiańskiego Ośrodka Kultury uporządkowali również pomnik upamiętniający miejsce straceń mieszkańców Gminy Narew w lesie za Waśkami w 1941 roku oraz pomnik nieznanego żołnierza radzieckiego z 1944 roku w tym samym lesie.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału i zdjęcia:
Narwiański Ośrodek Kultury