Ferie zimowe w Narwiańskim Ośrodku Kultury to dwa tygodnie różnorodnych zajęć artystycznych. Celem działania ośrodka kultury była wszechstronna edukacja kulturalna, wychowanie przez sztukę, kształtowanie zainteresowań oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej. W bogatej ofercie warsztatów można było wybierać – od plastycznych po techniczne, fotograficzne czy kulinarne. Miały one charakter otwarty. Ogółem uczestniczyło w nich 60 osób.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

Warsztaty fotograficzne prowadzone były przez Pana Krzysztofa Łuczaka, dały dzieciom garść informacji związanych z działaniem profesjonalnych aparatów fotograficznych i pozwoliły zgłębić tajniki sztuki fotografii.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

Warsztaty rękodzielnicze prowadzone były przez fundację na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI – TO MY z Hajnówki. Celem ich było rozwijanie zainteresowań dawnym rzemiosłem, rozwijanie dokładności, cierpliwości, spostrzegawczości oraz poznanie innych technik plastycznych. Warsztaty tkackie przybliżyły podstawowe pojęcia związane z tkaniną i jej budową. Dzieci stworzyły piękne dywany utkane z kolorowych szalików i etnobransoletki. Artystycznym zacięciem wykazały się dzieci podczas warsztatów „Słomiane obrazy”. Wspólne wykonywanie obrazu, przecinanie, prasowanie, układanie i klejenie słomek sprawiło wiele radości i zapoznało z techniką wykonywania prac ze słomy.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

Na warsztaty techniczne zaprosiliśmy Pana Michała Filianowicza, aby wspólnie skonstruować kilka karmników dla ptaków. Z wielkim entuzjazmem przystąpiono do działania. Starsi, skręcali, zbijali, montowali, a młodsi kleili daszki, ozdabiając je trawą i łuskami szyszek. Miło było popatrzeć jak powstają arcydzieła budownictwa. Ptasie stołówki umieściliśmy podczas spaceru w różnych miejscach Narwi. Dzieci zobowiązały się do uzupełniania ich ptasimi smakołykami.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

Warsztaty kulinarne zawsze gromadzą dużą liczbę zainteresowanych osób w różnym przedziale wiekowym. Tym razem zaproponowaliśmy dzieciom wykonanie babeczek i faworek z podziałem na grupy. Pomimo, że wszyscy korzystali z jednego przepisu efekt końcowy bardzo się różnił i był bardzo smaczny.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

Druhny i druhowie z drużyny harcerskiej Iskry pod kierownictwem Mirosława Chilimoniuka podczas ferii wyruszyli szlakiem przygody do lasu na ognisko. Zbiórka była okazją do miłego spotkania, a zarazem nauką zasad i techniki rozpalania ogniska harcerskiego. Strażnicy ognia dbali, aby ognisko nie zgasło, dzięki czemu można było upiec kiełbaski i ziemniaki.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

Twórcze Łapki Babci Irenki

„Kręcenie" kwiatów z bibuły – to stary zwyczaj, który uprawiany był przez nasze babcie i prababcie. Takimi kwiatami ozdabiano wnętrza domów, szczególnie w okresach zimowych, kiedy to natura skąpi nam naturalnych ozdób roślinnych. Sztuka robienia kwiatów wymaga czasu i cierpliwości, ale ile daje satysfakcji, gdy uczy jej babcia. Nikt, tak jak ona, z cierpliwością i humorem nie pokaże nam jak je zrobić. Dwugodzinne zajęcia okazały się bardzo owocne. Babcia Irenka Rakowska miała pełne ręce roboty. Dzielnie pomagała wszystkim swoim „wnuczkom”, aby w ich dłoniach rozkwitały piękne bukiety.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

Dni plastyczne polegały na wydobywaniu z dzieci ich potencjału twórczego i kreatywności, a tym samym ich wrodzonych zdolności, a nie na tworzeniu „dzieł”. Każde dziecko miało możliwość indywidualnego, a co ważne, swobodnego tworzenia w zakresie dostępnych środków plastycznych. Podczas tych zajęć powstały: ziarenkowe laleczki, piękne kamienie, doodlingowe grupowe obrazy czy ciastolinowe misie i króliczki.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

W czasie ferii odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji, KRUS i ZUS pod hasłem „Bezpieczne ferie zimowe”. W ciekawy sposób, poprzez rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i pogadanki pokazane zostały właściwe postawy i sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, oraz sprawdzana była znajomość numerów alarmowych. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały ulotki, mapki i odblaski. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu spotkaniu policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Ferie zimowe w ośrodku kultury

Podsumowaniem artystycznych ferii była Dyskoteka Karnawałowa, której towarzyszyły liczne gry, zabawy i pojedynki taneczne między grupą chłopaków i dziewcząt do hitów sezonu. Czas wolny od zajęć lekcyjnych upłynął szybko, w miłej atmosferze i dobrym towarzystwie. Mamy nadzieję, że zagospodarowaliśmy w pełni czas wolny dzieciom i udowodniliśmy, że ferie w Narwi nie muszą być nudne. Zapraszamy za rok!

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Narwiański Ośrodek Kultury