Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Narwi pod opieką nauczycielki przyrody Pani Nadziei Osipiuk z wielkim zaangażowaniem przystąpili do programu „Akademie Przyjaciół Pszczół”. W ramach tej akcji uczniowie z przyjemnością uczestniczyli w różnorodnych zajęciach warsztatowych wykorzystując m.in. proponowane scenariusze zajęć. W ciekawy sposób poznali budowę pszczoły, miejsce występowania (siedlisko pszczół samotnic i żyjących gromadnie) oraz jej ogromną rolę w przyrodzie i życiu człowieka.

Akademia Przyjaciół Pszczół w szkole 

Uczniowie wykonali rysunki pszczół (miodna, murarka, obrostka, pszczolinka), które zostały wykorzystane w formie zabawy do nazywania i rozpoznawania tych owadów. Następnie rysunki zawieszone zostały na gazetce szkolnej. Młodzież poznała zjawisko wielopostaciowości owadów, zależności występujące w pszczelej rodzinie oraz produkty wytwarzane przez pszczoły. W ramach tych zajęć wykonywała z różnorodnych surowców kwiaty, pszczoły, plastry oraz odgrywała scenki przedstawiające życie społeczne owadów. Aby zapewnić tym pracowitym owadom źródło cennego pokarmu zasialiśmy w skrzynkach kwiaty, które zastaną posadzone w ogródku szkolnym.

 Akademia Przyjaciół Pszczół w szkole

Podsumowaniem akcji było wykonanie plakatów, które zawieszone zostały na korytarzu szkolnym. Dnia 23 kwietnia 2014 roku w ramach Światowego Dnia Ziemi uczestnicy programu prezentując wykonane prace uświadamiali swoich młodszych kolegów o zagrożeniach jakie dla ludzi, flory i fauny niesie zjawisko wymierania pszczół.

Opracowanie materiału:
Narwiański Ośrodek Kultury