10 lipca 2015 roku w sali konferencyjno-szkoleniowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi odbyło się uroczyste podsumowanie edukacyjnej wystawy pt. „Bieżeństwo – niezwykła historia zwykłych ludzi”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z okazji setnej rocznicy wywózek mieszkańców miedzy innymi z obecnego województwa podlaskiego w głąb Rosji.

Bieżeństwo - wystawa w bibliotece

Wystawę zorganizowała GBP w Narwi przy współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym i Nadleśnictwami Puszczy Białowieskiej: Białowieża, Browsk i Hajnówka. Wystawę można było oglądać codziennie od 1 lipca w godzinach pracy biblioteki.

Bieżeństwo - wystawa w bibliotece

Na spotkanie przybyli mieszkańcy gminy Narew. Pracownice biblioteki, Panie Irena Dulko i Kamila Korobkiewicz przybliżyły słuchaczom historię uchodźców, którzy w 1915 roku zostali wysiedleni w głąb Rosji. Mieszkańcy podlaskiej wsi, wyrwani ze swych domów i wysłani na drugi koniec Imperium Rosyjskiego, zostali wrzuceni w wir wojny i późniejszej rewolucji. Zupełnie osamotnieni, nieprzygotowani. Ich trudne losy i codzienność z którą przyszło się im borykać bardzo poruszyły zebranych. Po prezentacji wywiązała się dyskusja. Przy kawie i herbacie wspominano dawne czasy. Opowiadano o losach członków rodzin.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Gminna Biblioteka Publiczna