Ważną częścią działalności biblioteki jest edukacja czytelnicza prowadzona w formie lekcji. To obecnie jedna z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki. Celem tego typu działań jest także oswojenie młodego czytelnika z książką i jej rolą w życiu, a także wskazanie na ogromne możliwości czerpania wiedzy z tradycyjnych źródeł.

 Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków

Dlatego też Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi zorganizowała cykl lekcji bibliotecznych skierowanych do przedszkolaków. Dnia 9 czerwca 2015 roku GBP w Narwi odwiedziła grupa czterolatków, 12 czerwca gościliśmy pięciolatki, a 16 czerwca była u nas grupa najmłodszych dzieci z przedszkola w Narwi.

lekcje gbp VI2015 07

Dzieci zwiedziły bibliotekę. Oprowadzono je po wypożyczalni dla dorosłych oraz pokazano oddział w którym mieszczą się książki przeznaczone wyłącznie dla nich. Przedszkolaki były niezmiernie zainteresowane bogactwem księgozbioru. Zachwyciły je regały z mnóstwem bajek i opowieści pełnych przygód oraz niezmiernie ciekawych albumów przyrodniczych. Jak powszechnie wiadomo książki nie tylko bawią, ale też uczą i o tym przekonali się nasi najmłodsi goście uczestnicząc w zajęciach, których głównym tematem były ptaki.

Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków

Po przybliżeniu maluchom wiedzy o bibliotece, odpowiednim w niej zachowaniu, poszanowaniu książek, dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały głośnego czytania wierszy o ptakach. Oglądając albumy przyrodnicze uczyły się rozróżniać ptaki krajowe i egzotyczne. Naśladowały ich odgłosy. Bawiły się w ptasie radio. Rozwiązywały zagadki. Następnie kolorowały wizerunki różnych ptaków i bawiły się chustą. Na zakończenie spotkania dzieci wyszły na podwórko. Wielką uwagę wszystkich przedszkolaków skupiła bociania rodzina mieszkająca na słupie opodal biblioteki. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki.

Czas spędzony wśród książek minął szybko, miło i pożytecznie. Dzieciom bardzo podobała się wizyta w bibliotece.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Gminna Biblioteka Publiczna