26 lipca 2014 roku już po raz piętnasty odbyły się Dni Narwi, jedna z największych imprez o zasięgu regionalnym organizowana przez Narwiański Ośrodek Kultury. Jak na prawdziwe święto przystało, tegoroczne Dni Narwi obfitowały w ciekawe wydarzenia: powiatowe zawody sportowo - pożarnicze, turniej piłki nożnej amatorów, powiatowe zawody strongman, wystawę maszyn rolniczych firmy Pronar, mobilny punkt krwiodawstwa, teatr ognia, pokaz fajerwerków oraz koncerty zespołów muzycznych.

XV Dni Narwi

Zawody sportowo – pożarnicze szczebla powiatowego

Zawody były podsumowaniem długich treningów i przygotowań strażaków, sprawdzeniem gotowości oraz możliwością zaprezentowania swoich umiejętności. Można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy są zwycięzcami, bo wszyscy służą naszemu społeczeństwu i pięknie zapisują się w historię lokalnych społeczności.

XV Dni Narwi

Podczas zawodów druhowie strażacy z 7 jednostek OSP powiatu hajnowskiego rywalizowali w różnych konkurencjach. Zwycięzcami zawodów okazali się strażacy z Narwi.

Powiatowe Zawody Strongman

W zmaganiach strongman udział wzięło 8 siłaczy z Podlasia. Zawodnicy rywalizowali w wielu widowiskowych konkurencjach. Najsilniejszym zawodnikiem tych zawodów został Grzegorz Skowroński.

XV Dni Narwi

W nietypowej konkurencji „Kierat” (również dla silnych mężczyzn) przygotowanej przez pracowników kołowni firmy Pronar I nagrodę zdobył Grzegorz Skowroński. Miejsce II zajął Mariusz Szyszkiewicz, a miejsce III Adam Kiełbaszewski. Nagrody ufundowały: firma Pronar z Narwi, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Eurobank – Oddział Hajnówka i Narwiański Ośrodek Kultury.

Turniej piłki nożnej

Do turnieju piłki nożnej o Puchar Dyrektora Narwiańskiego Ośrodka Kultury zgłosiło się 6 zespołów. Zwycięzcą turnieju został zespół FC Zawodowcy z Narwi, II miejsce zdobyła drużyna ISKRA Juniorzy Starsi z Narwi, a III miejsce zespół z Łosinki. Najlepszym piłkarzem turnieju został Mateusz Przeździak, zaś najlepszym bramkarzem Michał Żakiewicz. Wszystkie zespoły i zasłużeni zawodnicy zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami.

XV Dni Narwi

Część artystyczną Dni Narwi rozpoczął program wokalno - taneczny Narwiańskiego Ośrodka Kultury. W programie tanecznym wystąpił dwie formacje: Step by Step i Cool Kids. Swoimi wspaniałymi umiejętnościami wokalnymi pochwaliły się dwie grupy uczęszczające na naukę śpiewu: Domisolki i Wesołe Nutki. Młodzi artyści udowodnili, że są niesamowicie pracowici i utalentowani, a wysiłek włożony w ciągu całego roku w próby i przygotowania zaowocował fantastycznymi występami.

XV Dni Narwi

Na podstawie naszych kilkunastoletnich obserwacji, możemy śmiało stwierdzić, że to były jedne z najlepszych Dni Narwi, jakie pamiętamy. Z reguły każdy ocenia święto pod kątem głównych wykonawców koncertu, jest to priorytetowy wyznacznik rangi takiej imprezy. Tegoroczny program obfitował w wiele koncertów zespołów, a jednym z nich był Tuhaj Bej z Olsztyna. Zespół zaprezentował energetyczną muzykę folkową zakorzenioną w tradycji Wschodu, okraszoną elementami muzyki współczesnej i rocka. Niepowtarzalny klimat koncertu z wykorzystaniem instrumentów typowych dla folku, jak sopiłka i akordeon, mocne brzmienie gitar i perkusji, jak również żywiołowe aranżacje znanych utworów ludowych, cieszyły się dużym uznaniem i energią wśród publiczności.

XV Dni Narwi

Współczesne brzmienie, wzbogacone etnicznym instrumentarium i porywające taneczne aranżacje zaprezentował zespół estradowy białoruskiej pieśni ludowej Kalinka, który należy do ścisłej czołówki estradowych zespołów białoruskich na terenie Polski. Na scenie nie mogło zabraknąć rodzimych zespołów muzycznych takich jak Harmoń, Art Pronar i Narva.

XV Dni Narwi

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był Andrzej Piaseczny, który koncertował w ramach projektu „Poznaj swoją Naturę” realizowanego na obszarach Natura 2000. Koncert Ambasadora kampanii to niesamowite, nastrojowe i pełne dobrej energii widowisko. W repertuarze oczywiście nie mogło zabraknąć utworu „Na lata” promującego kampanię. Mieszkańcy Narwi zapamiętają ten koncert na długie, długie lata. Organizatorem kampanii „Poznaj swoją Naturę” jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Kampania ma przybliżyć społeczeństwu ochronę przyrody w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, promować często niedostrzegane piękno otaczającej nas natury, ponadto uświadamiać, że Natura 2000 to nie tylko forma ochrony przyrody, ale również korzyści dla mieszkańców.

XV Dni Narwi

Odwiedzający zielony namiot mogli poznać wiele ciekawostek, otrzymać informatory oraz ulotki zawierające najciekawsze, a zarazem najistotniejsze informacje dotyczące ochrony przyrody w województwie podlaskim, skosztować regionalnych przysmaków, zakupić ręcznie wykonane ozdoby i oddać swój głos na Najlepszy Produkt Lokalny. Zwycięskim produktem lokalnym zostały pomidory różnych odmian ze Specjalistycznego Gospodarstwa Ogrodniczego „Anwit”, prowadzonego przez Annę i Witalisa Jakoniuków z Gradoczna.

XV Dni Narwi

Na stoisku promocyjnym Gminy Narew można było otrzymać materiały promocyjne związane z naszą gminą. Swoje stoisko miał też w tym roku Narwiański Ośrodek Kultury, na którym eksponowaliśmy plenerową wystawę prace plastycznych dzieci. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale także przybyłych gości. Największą jednak radość sprawiły otwarte warsztaty robienia biżuterii i dekoracji, podczas który rodzice wraz z dziećmi mogli stworzyć piękne pamiątki. Były również inne atrakcje dla dzieci – wesołe miasteczko z karuzelami i zjeżdżalniami, dmuchańce.

XV Dni Narwi

Uroczystość była okazją do wręczenia podziękowań i upominków osobom zasłużonym dla regionu w nawiązaniu do 500-letniej rocznicy nadania praw miejskich dla Narwi. Kapituła uznała, że są to:

za aktywną działalność społeczną, wkład w rozwój kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży oraz promocję i budowanie pozytywnego wizerunku gminy na arenie ogólnopolskiej:

  • Pan Daniel Romański

za wnoszenie wybitego wkładu w rozwój gospodarczy Narwi, promocję i budowanie pozytywnego wizerunku gminy na arenie ogólnopolskiej i światowej oraz wspieranie lokalnych inicjatyw:

  • Pan Sergiusz Martyniuk – Prezes Rady Właścicieli firmy Pronar
  • Pan Roman Omelianiuk – Dyrektor firmy Pronar
  • Jan Czerniakiewicz – Dyrektor firmy Pronar

za zaangażowanie społeczne na rzecz kultywowania tradycji, ochronę dziedzictwa kulturowego dawnej wsi oraz autentycznych wartości kultury regionalnej:

  • Pan Marian Święcki
  • Pan Michał Filianowicz

za wniesienie wkładu w rozwój gospodarczy Narwi, długoletnią działalność oświatową i kulturalną, poświęconą zaspakajaniu potrzeb lokalnej społeczności:

  • Pan Jan Topolański

Po występie gwiazdy, można było podziwiać przepiękny i tajemniczy pokaz teatru ognia GORE z Suwałk. O północy na niebie zaiskrzył pokaz fajerwerków. Dobra zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a na scenie do tańca wspaniale przygrywały zespoły Narva i Skazka.

XV Dni Narwi

Sponsorami XV Dni Narwi byli: Bank Spółdzielczy w Narwi, Firma Pronar Sp. z o.o. z Narwi, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Firma Narmet z Narwi, RSP Rolmak z Makówki, Firma Arhelan Burzyńscy S.J. z Bielska Podlaskiego, Zakład Stolarski Franko D. Frankowski z Narwi, Zakład Stolarki Okiennej Allus z Białegostoku, Market Budowlany Narbud D. i J. Wojciechowscy z Narwi, Sklep Wielobranżowy Ponek W. Jakimiuk z Narwi, Gabinet Weterynaryjny L. Wasiluk z Narwi, Firma Sped-Trans A. Alimowski z Narwi, Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze „Anwit” A. i W. Jakoniuk z Gradoczna.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału i zdjęcia:
Narwiański Ośrodek Kultury