W dniu 7 czerwca 2013 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Narwi odbyła się uroczystość z cyklu "Zachować w  pamięci”. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie współpracy z rodzicami, pogłębianie zainteresowania nauką języka białoruskiego, teatrem, a także doskonalenie umiejętności aktorskich. W trakcie uroczystości, przed licznie przybyłymi rodzicami, gośćmi, nauczycielami i pracownikami szkoły zaprezentowały się dzieci uczące się języka białoruskiego z klas „0” – V. Temu przedsięwzięciu towarzyszyła różnorodność przygotowanych form: od krótkich scenek, poprzez inscenizację bajek, spektaklu o charakterze obrzędowym, wierszy, gawęd, rymowanek, kończąc piosenkami. Kolorytu spotkaniu nadała scenografia i bogactwo tematyczne. W roli prowadzących uroczystość doskonale sprawdziły się: Magdalena Golonko (kl. IV) oraz Agata Berezowiec (kl. V).

Spotkanie pt. Zachować w pamięci 

Jako pierwsi wystąpili pierwszoklasiści. W ich wykonaniu zgromadzona publiczność zobaczyła scenki pod tytułem „Sumnaja daczuszka” (rolę odegrały Natalia Paszkowska i Natalia Pietruczuk) oraz „Oj pradaj babuńka byczeczka”  (w rolę babci wcieliły się Martyna Czelejewska, dziadka - Wioletta Jałoza, sąsiadki – Diana Chilimoniuk, byka – Nina Modzelewska i Natalka Kindziuk). Usłyszeć można było także wiersze w wykonaniu Martyny Czelejewskiej „Warona biez trona”, Bartka Czemerysa i Diany Chilimoniuk „Kata kinyu u zbanok” oraz Oliwki Kurianowicz „Jak busieł zmahausia z padlikam żab”. Kolejną uczestniczką była Agata Berezowiec, uczennica klasy V a, laureatka centralnych eliminacji konkursu recytatorskiego „Rodnaje słowa”, która zaprezentowała wiersz „Krawiec Kaniauski”.

Spotkanie pt. Zachować w pamięci 

Publiczność miała również możliwość podziwiać uczniów z klasy II w przedstawieniu „Kapryznaja Natalka”, w którym to rolę matki zagrała Kasia Stańko, ojca – Mateusz Iwaniuk, kapryśnej córki – Kinga Hurcewicz, starszej córki – Marysia Urbanowicz, brata – Daniel Chichłowski, najmłodszej córki – Ewa Andrzejczyk. Wiersze deklamowali: Daniel Chichłowski, Bartek Ostapczuk, Janusz Bańkowski, Ewa Andrzejczyk, Ola Iwaniuk i Tymek Pietruczuk. Podczas uroczystości wystąpił laureat centralnych eliminacji konkursu recytatorskiego „Rodnaje słowa” i „Gawędy białoruskiej – Hajnówka 2013”, uczeń klasy V a - Krystian Poskrobko. W jego wykonaniu usłyszeliśmy baśń pod tytułem „Sup z siakiery”.

Spotkanie pt. Zachować w pamięci

Przed publicznością zaprezentowała się także Dominika Juszkiewicz, nasza absolwentka, obecnie uczennica Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce. Dominika zaśpiewała kilka piosenek, wszystkich ujmując swym pięknym głosem. Bisom nie było końca. Kolejny punkt imprezy stanowił spektakl pt.: „Wieczar u Sciopki i Stepki”, w którym wystąpili uczniowie klas „0” – „V” w rolach: babci - Kornelia Anita Poroc, dziadka - Michał Fiedoruk, prababci - Julia Szklarzewska, pradziadka - Bartek Ostapczuk, wnucząt - Jakub Kurianowicz, Natalka i Julka Paszkowskie, Agata Ostapczuk, Iza Stulgis, sąsiadki - Agata Berezowiec. Następnie przyszedł czas na krótkie scenki: „Pryjszou da suddzi” oraz „Adkład nie idzie na ład” w wykonaniu Mateusza Rusiłowicza, Andrzeja Oksentiuka, Jakuba Kurianowicza i Julii Szklarzewskiej.

Spotkanie pt. Zachować w pamięci 

Ciekawym elementem imprezy było niezwykle zabawne przedstawienie pt.: „Mucha Pijajucha”, które zaprezentowali uczniowie klasy III. W roli muchy wystąpiła Julka Iwaniuk-Sawczuk, wiewiórki – Iza Stulgis,  myszki – Miriam Kotyńska, zająca – Mateusza Rusiłowicza, wilka – Maciej Iwaniuk, żaby – Andrzej Oksentiuk, konia z karetą – Michał Fiedoruk, Paweł Iwaniuk, Weronika Kononiuk, Julia Paszkowska, Kornelia Anita Poroc. Występy wszystkich uczestników przyjęto z ogromną sympatią oraz nagrodzono gromkimi brawami.

Spotkanie pt. Zachować w pamięci 

Na koniec części artystycznej głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Pan Jerzy Ostapczuk. Dziękując za wspaniałą uroczystość, wyraził jednocześnie słowa podziwu wyśmienitej grze aktorskiej uczniów, którzy nie zawiedli oczekiwań rodziców i nauczycieli. Miłym akcentem kończącym całość imprezy był poczęstunek przygotowany przez rodziców. Przy wspólnym stole zasiedli uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Wszyscy mali aktorzy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Zostały także wręczone nagrody rzeczowe uczestnikom szkolnych eliminacji konkursu „Rodnaje słowa” i „Gawędy białoruskiej – Narew 2013”. Organizacja uroczystości „Zachować w pamięci” była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Banku Spółdzielczego w Narwi, Rady Rodziców oraz Rodziców dzieci biorących udział w przedsięwzięciu.

Serdecznie Wszystkim dziękuję - Nina Abramiuk.

Opracowanie tekstu - Nina Abramiuk

GALERIA ZDJĘĆ