31 marca 2011 w Gimnazjum im. Abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego w Narwi  odbył się I Międzyszkolny Konkurs Poezji Recytatorski Poezji Rosyjskiej pt. Rosyjska Poezja Kobieca. Konkurs organizowany był we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Patronat honorowy nad Konkursem objęli Podlaski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podlaskiego, a patronat medialny Wrota Podlasia. Gościem honorowym Konkursu był Sekretarz Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce Mr. Evgeny Veprintsev.

Konkurs pt. Rosyjska poezja kobieca 

Konkurs mógł odbyć się dzięki wsparciu sponsorów: Ambasada FR w Polsce, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, Stowarzyszenie Rosyjski Dom w Warszawie, Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Kino HELIOS, PHU „BAWI” w Białymstoku, WSiP. W oczekiwaniu na werdykt jury, uczestnicy i ich opiekunowie spędzili czas na słodkim poczęstunku, który ufundowali Emma sp.j. Piekarnia Bożena i Elwira i Sylwia Borowik w Hajnówce oraz Spółdzielnia Uczniowska Maluch w Narwi oraz obejrzeli Izbę Pamięci Patrona naszego gimnazjum.

Konkurs pt. Rosyjska poezja kobieca 

Organizatorzy i komisja oceniająca pragną zwrócić uwagę na różnorodność prezentowanych utworów poetek rosyjskich. Uczestnicy najchętniej wybierali utwory Mariny Cwietajewej, Anny Achmatowej i Biełły Achmaduliny. W repertuarze uczestników znalazły się również utwory Agniji Barto, Julii Druniny, Weroniki Tusznowej. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż wśród prezentowanych utworów, żaden wiersz się nie powtórzył. Do Konkursu zgłosiło się 50 uczestników, a przystąpiło 45 z 13 szkół województwa podlaskiego. Konkurs oceniała komisja konkursowa w składzie:

 • mgr Wiktoria Blakicka – konsultant ds. języków obcych w CEN w Białymstoku,
 • mgr Alina Ostaszewska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Narwi, nauczyciel j. rosyjskiego,
 • mgr Maria Leszczyńska – nauczyciel bibliotekarz.

Jury dokonało oceny prezentacji konkursowych, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, interpretacja utworu, poprawność wymowy i intonacji, świadome używanie środków ekspresji w interpretacji tekstu, oryginalność wyrazu artystycznego, oryginalność prezentacji, ogólny wyraz artystyczny, w skali 0-6.

Konkurs pt. Rosyjska poezja kobieca 

WYNIKI KONKURSU

Grand Prix

 • Urszula Berezowiec - Gimnazjum im. Abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego w Narwi – 133p./144p
 • Dominika Juszkiewicz - Gimnazjum im. Abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego w Narwi – 133p.
 • Dominika Karpiuk – Zespół Szkół w Dubiczach Cerkiewnych – 133p.

I miejsce

 • Adrianna Szuj - Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim – 128p.
 • Marta Górska - Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim – 128p.

II miejsce

 • Hubert Bartłomiej Niewiński - Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim – 127p.
 • Angelika Nikitiuk - Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim – 127p.
 • Justyna Magdalena Nowogrodzka - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Białowieży – 127p.

III miejsce

 • Maria Magdalena Chołołowicz - Gimnazjum im. Leszka Nosa w Michałowie – 126p.

Wyróżnienia (od 120p. do 125p.)

 • Aleksandra Siemieniuk - Publiczne Gimnazjum im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie w Białymstoku – 125p.
 • Anna Szutkiewicz - Publiczne Gimnazjum im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie w Białymstoku – 125p.
 • Elżbieta Suproniuk - Gimnazjum Publiczne w Czeremsze – 125p.
 • Katarzyna Wasiluk - Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim – 122p.
 • Katarzyna Pietrzykowska - Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim – 121p.
 • Łukasz Jabłoński - Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim – 120p.
 • Karolina Laskowska - Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim – 120p.
 • Marta Fiedoruk - Zespół Szkół w Dubiczach Cerkiewnych – 120p.
 • Julita Karpiuk - Zespół Szkół w Dubiczach Cerkiewnych – 120p.

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe i rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa.

Konkurs pt. Rosyjska poezja kobieca 

Ogromne podziękowania składam wszystkim Sponsorom za pomoc w realizacji tego Konkursu. Dzięki Państwa wsparciu, mogłam zorganizować to przedsięwzięcie. Jest mi bardzo miło, że zechcieliście Państwo pozytywnie ustosunkować się do moich potrzeb. Jestem wdzięczna za okazaną pomoc i życzliwość. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie dziękuję za udział i życzę wielu sukcesów w nauce języka rosyjskiego. Zwycięzcom konkursu gratuluję! Mam nadzieję, że udział w kolejnych edycjach tego konkursu stanie się miłym zwyczajem.

Opracowanie materiału:
Koordynator Konkursu Dorota Małgorzata Szamborska – nauczyciel języka rosyjskiego
w Gimnazjum im. Abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego w Narw
i