Rok szkolny 2011/2012 rozpoczął się w Gimnazjum w Narwi od intensywnych przygotowań do wyjazdu naszych 7 uczniów i 4 nauczycieli do Camunas w Hiszpanii. Wizyta odbyła się w dniach 16 - 21 października 2011 roku w ramach projektu „Looking at the same view from different windows” („Patrząc na ten sam widok z różnych okien”) programu Comenius.

16 października w godzinach popołudniowych uczniowie i nauczyciele z Narwi wylądowali na lotnisku w Madrycie skąd udali się do hotelu umiejscowionego w centrum stolicy Hiszpanii. W tym samym hotelu zakwaterowana była też grupa nauczycieli i uczniów z Niemiec, dlatego też postanowiono wspólnie wybrać się na kolację do pobliskiej restauracji. Po kolacji wszyscy udali się na wieczorne zwiedzanie Madrytu.

Narew w hiszpańskiej szkole

Kolejny dzień rozpoczął się od spaceru z przewodnikiem, który pokazał i w interesujący sposób opowiedział o ciekawych miejscach Madrytu.

Narew w hiszpańskiej szkole

Po południu uczniowie i nauczyciele udali się metrem na „miejsce zbiórki” grup z wszystkich krajów projektu, gdzie czekali już nauczyciele z hiszpańskiej szkoły.  Wszyscy uczestnicy spotkania zostali przewiezieni autobusem do Camunas. Po drodze była niepowtarzalnaszansa zwiedzenia Aranjuez - letniej rezydencji królów hiszpańskich.

Narew w hiszpańskiej szkole

Po dotarciu do Camunas w Domu Kultury odbyło się spotkanie z Panią dyrektor oraz nauczycielami szkoły w Camunas. Przybyły też rodziny uczniów hiszpańskich, które w trakcie tygodniowej wizyty miały gościć w swoich domach uczniów z Polski i Niemiec. Pierwsze lody zostały przełamane - uczniowie udali się do swoich nowych domów, natomiast nauczyciele zostali przewiezieni do hotelu w pobliskiej miejscowości – Consuegra.

Narew w hiszpańskiej szkole 

We wtorek wszyscy nauczyciele oraz uczniowie szkoły oraz przedszkola w Camunas zebrali się na placu przed szkołą i oficjalnie przywitali wszystkich gości z zagranicy. Dzieci z przedszkola wręczyły gościom znaczki z symbolemCamunas. Następnie wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę napisaną  i nagraną przez uczniów ze szkół biorących udział w projekcie. Po przywitaniu można było obejrzeć jak wygląda i funkcjonuje hiszpańska szkoła oraz spróbować specjałów hiszpańskiej kuchni. Nasi uczniowie wspólnie z uczniami z Niemiec i Hiszpanii pracowali przy wspólnych zadaniach. W tym samym czasie nauczyciele omawiali realizację projektu oraz planowali ostatnia wizytę, która ma się odbyć we Włoszech w maju lub czerwcu 2012 roku. Po popołudniu odbyło się zwiedzanie Camunas.

Narew w hiszpańskiej szkole 

Wieczorem miało miejsce kolejne spotkanie w Domu Kultury w trakcie którego każda za szkół opowiadała o swojej miejscowości wykorzystując do tego prezentacje multimedialne. Na zakończenie spotkania każda ze szkół przekazała na ręce Pani Dyrektor szkoły hiszpańskiej skromne upominki i pamiątki.

Narew w hiszpańskiej szkole

W czwartek uczniowie i nauczyciele udali się do urokliwego miasteczka Toledo. Pogoda sprzyjała i oprócz zwiedzania tego przepięknego miejsca można było cieszyć się ciepłym słońcem. Piątek był ostatnim dniem wizyty. Każda ze szkół otrzymała pamiątki od szkoły hiszpańskiej, po czym nastąpiło oficjalne pożegnanie i odjazd do Madrytu, skąd uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Narwi wylecieli do Polski.

Kolejne spotkanie partnerów w ramach programu Comenius odbędzie się już pod koniec bieżącego roku szkolnego. Zdobyte, podczas wizyty Hiszpanii, doświadczenia z pewnością przydadzą się w organizacji tej wizyty.

Opracowanie - Barbara Dudzicz

GALERIA ZDJĘĆ