jasna szkola 2012Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Narwi przeszli do finału ogólnopolskiego projektu edukacyjno-sportowego „Jasna szkoła – prosta sprawa!”. Młodzież będzie walczyć w turnieju piłkarskim o nagrodę główną konkursu, którą jest nowoczesne oświetlenie sal lekcyjnych. Rozgrywki sportowe odbędą się 17 i 18 maja w Warszawie pod okiem byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej – Mirosława Szymkowiaka.

Projekt „Jasna szkoła – prosta sprawa!” ma na celu poprawę poziomu wiedzy młodzieży na temat zdrowego trybu życia, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, połączony jest on z aktywnością fizyczną i rywalizacją sportową podczas rozgrywek w turnieju piłki nożnej.

Do finału konkursu „Jasna szkoła – prosta sprawa!”, awansowało 16 szkół, które w  swoich województwach zdobyły najwięcej punktów w pierwszym etapie projektu. Uczniowie ze zgłoszonych szkół –  124 gimnazjów ze 110 miejscowości w Polsce – wykonywali zadania w ramach konkursu wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju (ekologia, profilaktyka zdrowotna, sposoby oszczędzania energii, zasady higieny, właściwa dieta i nawyki żywnościowe) oraz wypełniły internetowy test wiedzy.

Finał projektu „Jasna szkoła – prosta sprawa!” to turniej piłkarski, który zostanie rozegrany miedzy 17 i 18 maja 2012 r. na stadionie Pepsi Arena w Warszawie, jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce. Zawodnicy 16 drużyn, które znalazły się w drugim etapie, będą walczyli o nagrody w postaci wymiany oświetlenia dla ich szkoły oraz dla szkół, które w danym województwie zajęły kolejne miejsca w pierwszym etapie konkursu. Przykładowo, dzięki wygranej w turnieju piłkarskim, 8 szkół z tego samego województwa, które zajęły kolejne miejsca w konkursie wiedzy również zyska możliwość wymiany oświetlenia na to ufundowane przez firmę Philips.

Konkurs wiedzy Jasna Szkoła - prosta sprawa! został zorganizowany przez firmę Philips Polska w ramach projektu „90 szkół na 90 lat Philips w Polsce”. Ambasadorem konkursu jest były reprezentant Polski w piłce nożnej – Mirosław Szymkowiak. Patronem merytorycznym projektu jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Patronami honorowymi zaś Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Partnerami projektu są także firma Pepsi Co., JAKO oraz Klub Piłkarski Legia Warszawa. Patronat prasowy  nad projektem objął tygodnik „Głos Nauczycielski”.

Więcej informacji oraz pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: www.jasnaszkola.pl

 

Na podstawie Portalu Wrota Podlasia:
www.wrotapodlasia.pl