„Time to say goodbye…” -
zakończenie Partnerskiego Projektu Szkół programu Comenius w Narwi

 

13 maja 2012 roku 7-osobowa grupa uczniów i 4-osobowa grupa nauczycieli z Gimnazjum im. Abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego w Narwi wyruszyła na podbój Włoch w ramach realizacji projektu programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Wizyta była czwartym, a zarazem ostatnim spotkaniem uczniów oraz nauczycieli z Polski (Narew), Niemiec (Regensburg), Włoch (La Spezia) oraz Hiszpanii (Camunas).

Wizyta we Włoszech

W dniach od 13 do 18 maja 2012 roku mogliśmy podziwiać przepiękne widoki słonecznej Italii. Nasi uczniowie mieszkali we włoskich rodzinach, poznali ich codzienne obyczaje, kulturę, styl życia. Podczas tej wizyty nauczyciele z poszczególnych krajów partnerskich dokonali analizy i podsumowania dotychczasowych działań. Wszystkie zadania zaplanowane na początku naszej współpracy zostały zrealizowane. Wizyta we Włoszech była również okazją, tak jak w przypadku wszystkich wizyt partnerskich, do przyjrzenia się systemowi nauczania we Włoszech. Zobaczyliśmy również jak funkcjonują włoskie przedszkola oraz poszczególne typy szkół. Przepiękna pogoda sprzyjała nam podczas wycieczek do pobliskich miejscowości.

Wizyta we Włoszech

Wizyta we Włoszech oraz „posiadanie” nowej rodziny były dla naszych uczniów bardzo emocjonującym wydarzeniem. Początkowy stres szybko się ulotnił i przerodził w nić sympatii oraz przyjaźni. Wspólnie wykonana piosenka projektowa oraz prezentacja narodowego tańca w ich wykonaniu podczas Festiwalu Multietnicznego przed włoską publiką zacieśniła więzy między naszymi krajami.

Wizyta we Włoszech

Oficjalne zakończenie wizyty jak i całego projektu nastąpiło podczas spotkania pożegnalnego 17 maja 2012 roku. Wszystkie kraje „wręczyły” prezenty szkole goszczącej. Sami również otrzymaliśmy pamiątki, które będą nam przypominać wspólnie spędzony czas.

Wizyta we Włoszech

W trakcie dwuletniej współpracy były różne momenty – te dobre i te stresujące. Jednak podsumowując, produkt końcowy bardzo cieszy i może być powodem do dumy. Miła jest świadomość, że w różnych zakątkach Europy są ludzie, którzy wiedzą gdzie jest Narew, a niektórzy z nich nawet tam byli. Realizacja projektu programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” z pewnością przyczyniła się do uatrakcyjnienia procesu nauczania dla uczniów jak i nauczycieli, wzrostu tolerancji dla odmiennych kultur oraz była początkiem przyjaźni miedzy Polską, Niemcami, Włochami i Hiszpanią.

Piosenka projektowa


 

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie - Barbara Dudzicz i Edyta Pokorska