życzenia na dzień strażaka

Rolniku, ważny komunikat – Bezpłatna pomoc doradców w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2024 r.

Doradcy ODR udzielą bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie w siedzibie Urzędu Gminy Narew w sali nr 7 w dniu 14.05.2024r. w godz. 8.30-13.30.

 

150856a

DĄB DUNIN
Przybudki gm. Narew
Strażnik Puszczy Białowieskiej
Europejskie Drzewo Roku 2022

 


Szanowni mieszkańcy,

wypełniając obowiązek wynikający z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. art. 3 ust. 3 pkt 1-2 (t. j. Dz. U. z 2023 r, poz.1469 ze zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych („szamb”), ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz ich aktualizacji.

Aktualizacja prowadzonych ewidencji dokonywana będzie na podstawie zgłoszenia właściciela lub użytkownika nieruchomości, na której zlokalizowany jest zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

W związku z powyższym, Wójt Gminy Narew zwraca się z uprzejmą prośbą do mieszkańców będących właścicielami lub użytkownikami nieruchomości, które nie są podłączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej o wypełnienie zgłoszenia dotyczącego posiadanego zbiornika bezodpływowego „szamba” lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

ZGŁOSZENIA NALEŻY DOKONAĆ DO DNIA 31 marca 2024r

Zgłoszenia należy dokonać w następujący sposób:

  • bezpośrednio w Urzędzie Gminy w Narwi, ul. Mickiewicza 101, 17-210 Narew.  Referat Gospodarki Komunalnej, pok.14
  • drogą elektroniczną za pośrednictwem Skrytki ePUAP  opatrzony podpisem kwalifikowanym;
  • drogą pocztową na adres: Urząd Gminy Narew, ul. Mickiewicza 101, 17-210 Narew

Druki można pobrać:

Formularz zgłoszenia

Dziękujemy za współpracę!

 


NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA 


O naszej gminie...

gminanarew

Gmina Narew położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego w powiecie hajnowskim. Gmina graniczy od północy z gminą Michałowo, od wschodu z gminą Narewka, od zachodu z gminami Zabłudów i Bielsk Podlaski, zaś od południa z gminami Czyże i Hajnówka. Gmina Narew leży na szlaku drogowym Białystok - Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej.

Gmina Narew ma powierzchnię 242 km2, a na jej terenie utworzono 37 sołectw obejmujących 48 miejscowości znajdujących się w granicach Gminy. Gminę zamieszkuje obecnie około 3800 mieszkańców, zarejestrowanych jest też około 100 podmiotów gospodarczych. Głównym ośrodkiem oraz siedzibą władz gminy jest Narew. Jest to malownicza miejscowość położona nad rzeką Narew. Historia Narwi sięga już czasów średniowiecza i pełna jest odniesień do tradycji mieszczańskich. Obecnie Narew zamieszkuje około 1500 mieszkańców.


AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA:

7 i 8 listopada 2010 roku biskup drohiczyński Antoni Dydycz wizytował kanonicznie parafię p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi.  Prezentując jej obraz historyczny i obecny, proboszcz i dziekan hajnowski ks. prał. Zbigniew Niemyjski, przypomniał, że pierwszy kościół ufundował tam wraz z nadaniem lokalizacji miasta król Zygmunt Stary i jego żona Bona Sforza w 1528 roku. Król Zygmunt August potwierdził te nadania, a świątynia została poświęcona w 1685 roku. Ks. Ludwik Ignacy de Riaucour, późniejszy sufragan łucko-brzeski, dokonał jej rozbiórki i generalnej odbudowy w latach 1738 -1748.

Wizyta kanoniczna parafii w Narwi 

Powstała wówczas trójnawowa drewniana świątynia o układzie bazylikowym, będąca obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej zarówno na Podlasiu, jak też w Polsce. W latach 1773 - 1792 ks. Adam Kłokocki, późniejszy sufragan łucko -brzeski i wileński, wybudował też przy niej okazałą dzwonnicę. Narewski kościół ucierpiał zarówno podczas wojny bolszewickiej w 1920 roku, jak też I i II wojny światowej. Konieczne remonty przeprowadził w niej ks. Stanisław Łukaszewicz, zaś remont generalny z pokryciem ścian polichromią ks. Józef Horodeński.

Wizyta kanoniczna parafii w Narwi 

Obecny Ksiądz Proboszcz mówił że w ostatnich latach dzięki ofiarności parafian, instytucji i ludzi dobrej woli, uczyniono bardzo wiele, aby odnowić oblicze materialne parafii. Miało to miejsce zarówno w kościele, gdzie odnowiono elewację, wymieniono dach i zabezpieczono strych, wymieniono wszystkie instalacje, drzwi i okna, oraz podświetlono obiekt. Odnowiona zastała też dzwonnica, zbudowano parking i ogrodzenie oraz przebudowano salkę parafialną. Uporządkowane zostały też cmentarze: grzebalny i dawny unicki raz generalnie przebudowana plebania i jej otoczenie. Ukazując zaś obraz parafii, powiedział, że jest ona bardzo rozległą terytorialnie. Oprócz samej Narwi, należy do niej 100 wiosek, a na terenie parafii katolickiej znajduje się 7 parafii prawosławnych. Wierni mają do kościoła kilka, a niektórzy nawet 18 kilometrów. Wielu z nich jednak to ludzie zaangażowani w życie parafii, a na niedzielne Eucharystie uczęszcza 65 procent katolików. Parafia liczy 761 wiernych, na terenie zamieszkałym przez ponad 10 tysięcy mieszkańców, z których większość jest wyznania prawosławnego. Podkreślił on też dobre relacje międzyludzkie, panujące w tym pomieszanym religijne i kulturowo społeczeństwie. Dowodem na to jest uczestnictwo w nabożeństwach tak w cerkwi, jak i kościele oraz dobra współpraca z urzędami i instytucjami, gdzie parafia katolicka może liczyć na dużą życzliwość od osób wyznania prawosławnego. Można ją też było dostrzec podczas spotkań wizytacyjnych i obecności lokalnych władz w świątyni.

Wizyta kanoniczna parafii w Narwi 

W programie wizytacji były uroczyste Eucharystie, celebrowane w kościele i nabożeństwo w intencji zmarłych na cmentarzu. Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 16 młodym ludziom oraz głosił Słowo Boże, w którym przypomniał między innymi o wielkiej radości jaką daje przyjęcie Chrystusa zapoczątkowane na chrzcie świętym. Trzeba bowiem, uświadomić sobie ten wielki dar, że człowiek w chrześcijaństwie ma możliwość odnowy i odradzania. Mówił, że nie jest on skazany na odrzucenie czy potępienie. „Tego nie ma w innych systemach i ideologiach. Dlatego to może dostrzegamy ten straszliwy ich niepokój, zagubienie, ale również zazdrość, która przeradza się niekiedy w agresję.” Przypomniał też nauczanie Jana Pawła II, który często podkreślał, że człowiek jest wielki nie przez to, co osiągnął lub posiada, ale kim jest. „ Człowiek jest wielki, kontynuował, jeżeli potrafi dzielić się z innymi, tym co ma.” Nie na też takiego człowieka, który nie ma jakiegoś talentu, którym może się dzielić z innymi. Ukazał także, iż dzisiejsze media nie pomagają ludziom w rozwijaniu i dzieleniu się dobrem. „Nigdy tak, jak obecnie nie było to widoczne, że media są „ masmediami”, czyli środkiem panowania nad masami. Nigdy też nie było to tak wielkim zagrożeniem w kształtowaniu postaw i wychowywaniu ludzi. Potrzeba zatem nam tej wewnętrznej wolności i niezależności, abyśmy się nie poddawali się tym sugestiom, które ukazując nam zakłamany świat, wprowadzają w błąd.”

Ksiądz Biskup spotkał się również z młodzieżą, Kółkami Żywego Różańca, Caritas oraz Radą Parafialną, którym w sposób szczególny podziękował za pomoc miejscowemu duszpasterzowi, jak też troskę o parafię, która wbrew zewnętrznym okolicznościom, pokazuje żywotność ducha oraz dbałość o wspólne dobro kościelne. Odwiedził on również największy w regionie, dający zatrudnienie dużej liczbie pracowników zakład „Pronar” oraz Urząd Gminy, gdzie podziękował, odchodzącym władzom za otwarcie na potrzeby lokalnej społeczności. Spotkał się także z pracownikami służby zdrowia oraz nauczycielami i uczniami miejscowych szkół.

Wizyta kanoniczna parafii w Narwi 

Podczas wizytacji odbyło się też poświęcenie prywatnego „Muzeum Regionalnego”, które powstało i funkcjonuje, jako wyraz umiłowania historii, tradycji i miejscowych zwyczajów przez obecnego organistę w Narwi Mariana Świeckiego. Oprowadził on też po nim Księdza Biskupa, jak to czyni od wielu lat z odwiedzającymi go turystami z Polski oraz innych krajów.

Wizyta kanoniczna parafii w Narwi

W pierwszym dniu wizytacji Księdzu Biskupowi towarzyszył również rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, który prowadząc w tej parafii jesienną zbiórkę na utrzymanie tej instytucji, podziękował za ofiarność i otwartość tamtejszych parafian na potrzeby uczelni.

 Na podstawie:www. drohiczyn.opoka.org.pl
Opracowanie materiału – ks. Artur Płachno