Rolniku, ważny komunikat – Bezpłatna pomoc doradców w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2024 r.

Doradcy ODR udzielą bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie w siedzibie Urzędu Gminy Narew w sali nr 7 w dniu 14.05.2024r. w godz. 8.30-13.30.

 

150856a

DĄB DUNIN
Przybudki gm. Narew
Strażnik Puszczy Białowieskiej
Europejskie Drzewo Roku 2022

 


Szanowni mieszkańcy,

wypełniając obowiązek wynikający z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. art. 3 ust. 3 pkt 1-2 (t. j. Dz. U. z 2023 r, poz.1469 ze zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych („szamb”), ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz ich aktualizacji.

Aktualizacja prowadzonych ewidencji dokonywana będzie na podstawie zgłoszenia właściciela lub użytkownika nieruchomości, na której zlokalizowany jest zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

W związku z powyższym, Wójt Gminy Narew zwraca się z uprzejmą prośbą do mieszkańców będących właścicielami lub użytkownikami nieruchomości, które nie są podłączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej o wypełnienie zgłoszenia dotyczącego posiadanego zbiornika bezodpływowego „szamba” lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

ZGŁOSZENIA NALEŻY DOKONAĆ DO DNIA 31 marca 2024r

Zgłoszenia należy dokonać w następujący sposób:

  • bezpośrednio w Urzędzie Gminy w Narwi, ul. Mickiewicza 101, 17-210 Narew.  Referat Gospodarki Komunalnej, pok.14
  • drogą elektroniczną za pośrednictwem Skrytki ePUAP  opatrzony podpisem kwalifikowanym;
  • drogą pocztową na adres: Urząd Gminy Narew, ul. Mickiewicza 101, 17-210 Narew

Druki można pobrać:

Formularz zgłoszenia

Dziękujemy za współpracę!

 


NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA 


O naszej gminie...

gminanarew

Gmina Narew położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego w powiecie hajnowskim. Gmina graniczy od północy z gminą Michałowo, od wschodu z gminą Narewka, od zachodu z gminami Zabłudów i Bielsk Podlaski, zaś od południa z gminami Czyże i Hajnówka. Gmina Narew leży na szlaku drogowym Białystok - Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej.

Gmina Narew ma powierzchnię 242 km2, a na jej terenie utworzono 37 sołectw obejmujących 48 miejscowości znajdujących się w granicach Gminy. Gminę zamieszkuje obecnie około 3800 mieszkańców, zarejestrowanych jest też około 100 podmiotów gospodarczych. Głównym ośrodkiem oraz siedzibą władz gminy jest Narew. Jest to malownicza miejscowość położona nad rzeką Narew. Historia Narwi sięga już czasów średniowiecza i pełna jest odniesień do tradycji mieszczańskich. Obecnie Narew zamieszkuje około 1500 mieszkańców.


AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA:

Przeprowadzone archeologiczne badania w pradolinie górnej Narwi i nad jej lewobrzeżnymi dopływami potwierdzają, iż ten puszczański obszar był penetrowany przez wędrujące grupy ludzi już w epokach kamienia i brązu. Świadczą o tym znalezione na narwiańskich wydmach narzędzia i fragmenty naczyń ceramicznych.

Zaludnianie tych terenów następowało w X – XV wieku. Świadczą o tym odkryte ślady osad o powierzchni od 1 do 5 ha, które leżały m.in. na lewym brzegu rzeki Narew w miejscowości Narew, na południowym skraju wsi Ancuty, w zachodniej części wsi Makówka, w zachodniej części wsi Chrabostówka i inne. Osadom tym towarzyszyła duża liczba rozproszonych, mniejszych osad. Z osadami nad Narwią związana też była duża osada położona nad Zgnilicą (ok. 5 ha) oraz ślady osad w okolicach Góry Kuraszewo.

W trakcie badań terenowych przeprowadzonych w 1991 roku nie udało się zlokalizować grodzisk, których istnienie zarejestrowali w II połowie XIX wieku dwaj historycy J. Jaroszewicz i F. Pokrowski. Opisali oni w następujący sposób trzy grodziska znajdujące się w okolicach Narwi:

Grodzisko I
„...Na północnej stronie miasta, pomiędzy rzeką Narwią, a jej odnogą, znajdowało się tzw. Zamczysko – okrągły nasyp, na którym według podania stał zamek...”

Grodzisko II
„...Nasyp ziemny zwany Kuraszewo, znajdował się w odległości półtorej wiorsty w górę Narwi, na jej lewym brzegu...”

Grodzisko III
„...Niedaleko Kuraszewa jest (...) takież grodzisko Kudak...”

Ponadto na tyłach parcel północno – zachodniej pierzei rynku znajdował się nasyp o nazwie Papikowa Górka, będący zapewne pozostałością Grodziska rozkopanego pod koniec XVIII wieku.

 

Skupienie czterech grodów na tak niewielkim obszarze przy założeniu, ze funkcjonowały one jednocześnie jest zjawiskiem niespotykanym na Podlasiu.

 

W latach 1469 – 1476 za panowania Kazimierza Jagiellończyka ogromny pas lasów ciągnący się od środkowego Bugu w kierunku północnym przez górną Narew po rzekę Biebrzę został podzielony na części zwane Puszczami, które podlegały poszczególnym zamkom i dworom. Część przylegającą do błot poleskich nad rzeką Leśną do źródeł rzeki Narewki i Narwi przydzielono do zamku Kamieniec i nazwano Puszczą Kamieniecką. Z upływem czasu przyjęła ona nazwę Puszczy Białowieskiej od dworu hospodarskiego Białowieża, o którym pierwsze wzmianki datuje się na rok 1409. Puszczę sąsiadującą z nią od zachodu przydzielono dla zamku w Bielsku i nazwano Puszczą Bielską. Natomiast pomiędzy górną Narwią, a Narewką znajdowała się Puszcza Narewska. Tereny puszczańskie rozciągające się nad rzeką Narew i jej dopływami tj. Narewką, Krzywczykiem, Makówką, Chrabostówką, Łosinką, Ruską, Trościanicą, Małynką, Hoźną i Olszanką należały do hospodarskiego zamku w Bielsku i były jego północno – wschodnimi rubieżami, graniczącymi z Puszczą Białowieską, Narewską, Jałowską i Błudów.

W okolicach przeprawy przez rzekę Narew na trakcie Bielsk – Grodno oraz nad prawobrzeżnymi dopływami Narwi: Hoźną, Małynką i Trościanicą powstał w XV wieku rozległy kompleks wsi bojarskich. Tworzyły go wsie: Ancuty, podległe dworowi w Ancutach oraz Iwanki, Saki, Rohozy i Żywkowo przypisane dworowi w Hoźnej. Natomiast w latach 1494 – 1506 założono dwór Trościanica.

Powstałe wsie bojarskie, pozostające pod zarządem zamku bielskiego uwypuklają znaczenie średniowiecznej przeprawy przez rzekę Narew. Ich zwarty kompleks tworzył w puszczy w XV wieku osadniczy pas obronny chroniący północno – wschodnie tereny podległe zamkowi hospodarskiemu w Bielsku.

Na podstawie książki Doroty Michaluk "Z dziejów Narwi i okolic - w 480 rocznicę nadania prawa chełmińskiego 1514-1994"