Zespół Euforia, zainspirowany ideą organizowanego przez młodzież białoruską festiwalu Jesień Bardów, powstał w 2000 roku, w Narwi, i pierwotnie funkcjonował jako gitarowy duet, w skład którego wchodzili Marzena Rusaczyk i Piotr Kozyrski. Od początku repertuar zespołu szeroko nawiązywał do muzyki białoruskiej, chociaż nie tylko.

Zespół Euforia z Narwi

Przez pierwsze 1,5 roku swojej działalności Euforia występowała w konkursach Jesieni Bardów, czego efektem było zdobycie Grand Prix (2001), festiwalach poezji śpiewanej w Kuźnicy Białostockiej (w 2000 roku wraz z Anną Jakubowską – nagroda) oraz Łapach (wyróżnienie w 2001), następnie zaś w festiwalach Piosenki Białoruskiej (2001-2003).

Zespół Euforia z Narwi

W 2002 roku zespół nagrał pierwszą płytę pt. „Majo nieba, majo piekła”, która rok później ukazała się na Białorusi. W tym czasie skład poszerzył się o Katarzynę Dmitruk-Aleksiejuk oraz gościnnych wokalistów i gitarzystów, jak i nowe, niezależne projekty. Euforia często uczestniczyła w mniej lub bardziej lokalnych inicjatywach kulturalnych w gminie Narew i regionie, (wydarzenia kulturalne, festiwale filmowe, inicjatywy społeczne). W 2003 roku, w ramach Jesieni Bardów, odbył się ostatni występ (Hajnówka) i zespół zawiesił swoją działalność.


Utwory z albumu pt. „Skryżawanije krywych daroh”

1. Euforia – Ja tvoj Sizif, ty mój kamin
(słowa i muzyka – Marzena Rusaczyk)
2. Euforia – Żywu narmalna
(słowa i muzyka – Marzena Rusaczyk)

 

 

 

 

 Utwory z albumu pt. „Staryja, nowyja”

3. Euforia – Kolki u niebie zor
(śpiew – Katarzyna Dmitruk-Aleksiejuk, akompaniament – Adam Grzywa i Marzena Rusaczyk)
4. Euforia – Wy szumicie biarozy
(śpiew – Katarzyna Dmitruk-Aleksiejuk i Amelia Gładzka, akompaniament – Adam Grzywa i Marzena Rusaczyk)